افزایش اخیر قیمت نفت در بازار جهانی و افزایش هزینه‌های عملیاتی در حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی‌ آمریکا به بالا رفتن هزینه‌های کلی حمل‌ونقل در این کشور و درنتیجه بالا رفتن قیمت برای مصرف‌کننده منجر می‌شود.

در حال حاضر شرکت‌های حمل‌ونقل آمریکایی در تلاش هستند تا فشار افزایش هزینه‌های خود را تا حد ممکن به مصرف‌کنندگان آمریکایی انتقال دهند. جو گلابر، کارشناس کنونی مؤسسه تحقیقات سیاست‌های غذایی بین‌المللی معتقد است هم‌اکنون حاشیه سود بسیاری از شرکت‌های آمریکایی کاهش یافته است و آن‌ها در تلاش هستند تا هزینه‌های حمل‌ونقل را به مصرف‌کنندگان منتقل کنند و بدین ترتیب فشار بالا رفتن قیمت کالاها بر شانه‌های مصرف‌کنندگان خواهد رفت… بدین ترتیب فشار بالا رفتن قیمت کالاها بر شانه‌های مصرف‌کنندگان خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری فارس حداقل ۱۰ مدیر شرکت‌های بزرگ آمریکایی، بخش خصوصی این کشور در کنار فروشگاه‌های زنجیره‌ای با موضوع بالا رفتن هزینه‌های حمل‌ونقل در این کشور روبرو شده‌اند. هزینه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای طی ماه‌های گذشته به دلیل بالا رفتن قیمت نفت و همچنین گردباد اخیر در تگزاس آمریکا که به مختل شدن روند پالایش نفت خام و تولید حامل‌های انرژی منجر شد افزایش یافته است.

از سوی دیگر افزایش هزینه‌های بیمه و قوانین دست‌وپا گیر و همچنین تحرکات کارگری به افزایش هزینه حمل‌ونقل جاده‌ای در آمریکا انجامیده است. درعین‌حال اوضاع حمل‌ونقل ریلی آمریکا نیز خوب نیست چراکه بخش قابل‌توجهی از این صنعت نیز تحت تأثیر بالا رفتن قیمت نفت و گازوئیل قرارگرفته است و از سوی دیگر نگرانی‌های امنیتی در استفاده از آن‌ها با استناد به خارج شدن تعداد زیادی واگن از ریل طی ماه‌های گذشته نیز رو به افزایش است و باعث شده است که کنترل‌های فنی افزایش یافته و درنتیجه تأخیر و هزینه‌های حمل‌ونقل ریلی نیز افزایش یابد.

همچنین بخوانید:   ۷ خطای مهلک هنگام صحبت کردن

مدیران صنعت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی در آمریکا اعلام کرده‌اند که امسال قیمت‌های خود را افزایش خواهند داد. وزارت کار آمریکا نیز طی گزارش دیگر اعلام کرده است که ماه گذشته میلادی شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا بیشترین رشد را طی یک سال گذشته تجربه کرده است.

 

انتهای خبر/