بانک مرکزی در واپسین ساعات شب گذشته با صدرو اطلاعیه‌ای که تحت عنوان یکسان‌سازی نرخ ارز منتشر شد هرگونه خریدوفروش فیزیکی ارز در صرافی‌ها را ممنوع اعلام کرد.

در پی این اعلام امروز صرافان میدان فردوسی معاملات ارز را متوقف کرده و برخی نیز با نصب اتیکت‌های «خریدوفروش ارز نداریم؛ لطفاً سؤال نفرمائید» متقاضیان بازار را از مراجعه به کانترهای صرافی و سؤال و جواب‌های تکراری بازمی‌دارند. در اغلب صرافی‌ها معاملات سکه نیز متوقف است و اغلب اعلام می‌کنند تعطیل هستند و اصلاً کار نمی‌کنند.

درب برخی صرافی‌ها نیز در حالی به‌کلی قفل و به روی مراجعان بسته است که کارکنان و صاحبان آن‌ها پشت کانترها حضورداشته، اما در عمل فعالیتی ندارند؛ اما این تنها یک روی سکه بازار ارز است و درروی دیگر معاملات زیرپوستی در حاشیه خیابان و توسط دلالان در جریان است.

درحالی‌که در یک‌سوی خیابان فرودسی یگان ویژه نیروی انتظامی بازار را تحت کنترل دارد، آن‌سو‌تر دلالانی که تا چهارراه استانبول پراکنده‌شده‌اند بااحتیاط به متقاضیانی که از صرافی‌ها دست‌خالی برمی‌گردند، پاسخ داده و بر سر خریدوفروش ارز با آن‌ها چانه می‌زنند.

به گزارش فارس، نکته جالب در معاملات حاشیه خیایان فردوسی افت نرخ دلار از ۶۰۰۰ تومان به ۵۵۰۰ تا ۵۶۰۰ تومان است. نرخ یورو نیز از بالای ۷۰۰۰ تومان به ۶۷۰۰ تومان کاهش پیداکرده است. درعین‌حال درصورتی‌که رقم تقاضای دلار به ارقام پائین یعنی ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار کاهش یابد، نرخ نیز بالاتر رفته تا ۵۷۰۰ تومان افزایش می‌یابد.

پاسخ اکثر صرافی‌ها به تقاضای خرید سکه نیز همچون دلار منفی است، اما تعداد اندکی برای سکه نرخ می‌دهند که از نرخ‌های اعلامی می‌توان دامنه نرخ ارز آزاد در بازار را حدس زد. بر اساس این گزارش برخی صرافی‌ها امروز نرخ سکه تمام را از یک‌میلیون و ۸۸۰ هزار تومان تا یک‌میلیون و ۷۸۰ هزار تومان اعلام می‌کنند.

انتهای خبر/