در ۱۹ اسفندماه فراشیانی مدیرکل بیمه‌های اتومبیل بیمه ایران در نامه‌ای به مدیران استارتاپ های بازاریابی بیمه شرکت سهامی بیمه ایران، دستور داد آرم و نشانی بیمه ایران را از پیشخوان انتخاب مشتری خود حذف کنند و خواستار توقف فروش بیمه‌های این شرکت توسط کسب‌وکارهای جدید اینترنتی شد. این موضوع از رویارویی جدیدی در بازار سنتی و کسب‌وکارهای جدید آنلاین حکایت دارد.

شرکت بیمه‌گر: کسب‌وکارهای اینترنتی فروش بیمه، نرخ مصوب را رعایت نمی‌کنند زیرا این کسب‌وکارها برای افزایش فروش خود نرخ مصوب شورای عالی بیمه برای فروش بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و بدنه را نقض می‌کنند و باعث التهاب و تنش در بازار رقابتی می‌شوند. در حال حاضر بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و بدنه بیشترین میزان سهم بازار رادارند.

ضوابط بازاریابی آنلاین محصولات بیمه

طبق ضوابط بازاریابی آنلاین محصولات بیمه که ۳۰ بهمن‌ماه ۹۶ توسط بیمه مرکزی ابلاغ‌شده، بازاریابان آنلاین محصولات بیمه باید مجوزهای لازم را از نهادهای ذی‌صلاح در حوزه تجارت الکترونیک نظیر ای‌نماد و نماد سامان‌دهی را اخذ کنند و امکان مشاهده قیمت نهایی محصول بیمه‌، مقایسه قیمت بین بیمه‌گران، میزان تعهدات بیمه‌گر و انصراف ‌ در مدت‌زمان متعارف را هم برای متقاضی خدمات بیمه فراهم کنند.

کسب‌وکار اینترنتی فروش بیمه: صنعت بیمه قابل‌مقایسه با تاکسی‌رانی نیست

محمدصادق منتظری مدیرعامل یک سامانه اینترنتی فروش بیمه در واکنش به اختلاف پیش‌آمده در بازارهای سنتی و آنلاین فروش بیمه، گفت: محصولات بیمه‌ای یا به‌صورت مستقیم از طریق شرکت‌های بیمه به فروش می‌رسد یا از طریق نمایندگی شرکت‌های بیمه و کارگزاری‌های بیمه عرضه می‌شود. در آغاز فعالیت سامانه‌های اینترنتی فروش بیمه، درباره بازاریاب‌های آنلاین ضوابطی وجود نداشت تا اینکه بیمه مرکزی ضوابط بازاریاب‌های بیمه آنلاین را به شرکت‌های بیمه‌گر ابلاغ کرد.

همچنین بخوانید:   شرکت‌های پرداخت الکترونیک بین‌المللی در انتظار ورود به بازار ایران

وی درباره انتقاد به عدم رعایت نرخ، گفت: این تخفیفی است که از جیب خودمان پرداخت می‌کنیم و نمایندگی بیمه‌ای طرف قرارداد ما، دقیقاً مطابق نرخ، هزینه صدور بیمه‌نامه را دریافت می‌کنند. منتظری ادامه داد: مقاومت‌ کسب‌وکارهای سنتی با آنلاین از چند جنبه صورت می‌گیرد. نخست اینکه کسب‌وکارهای سنتی یک مقاومت ذاتی در آنلاین شدن از خود نشان می‌دهند که ناشی از ترس از دست رفتن بازار است، مانند که آنچه در تاکسی‌های اینترنتی اتفاق افتاد. موضوع دوم ناشی از ذات صنعت بیمه است که مشتری ترجیح می‌دهد به ساده‌ترین روش بیمه خود را تهیه کند و گرایش مشتریان به این فعالیت آنلاین، کسب‌وکارهای سنتی صنعت بیمه را درباره از دست دادن سهم بازار نگران کرده است.

به گفته وی، گردش مالی صنعت بیمه ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال است که بازاریاب‌های آنلاین حداکثر ۲۰ درصد سهم از این بازار بگیرند، اما نمایندگی‌های سنتی درباره از دست دادن سهم بیمه‌های اجباری، به‌ویژه بیمه شخص ثالث نگرانی دارند. وی بابیان اینکه تجربه تاکسی اینترنتی اسنپ، دیگر کسب‌وکارهای را نیز نگران کرده است، گفت: علیرغم تفاوت ساختار بازار بیمه با تاکسی‌رانی، اما همکاری شرکت‌های بیمه‌گر با شرکت‌های آنلاین، اختیاری است که قطع همکاری قطعاً باعث کاهش سهم بازار شرکت‌های بیمه‌گر خواهد شد.

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی: استارتاپ ها دقیقاً در چارچوب مقررات فعالیت استارتاپی بیمه مرکزی عمل کنند

به گزارش فارس، درباره این مواجه جدید بازار سنتی با کسب‌وکارهای اینترنتی، رضا الفت نسب دبیر اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی، گفت: بروز این اتفاق بابیان این‌که پیش‌بینی می‌شد بخش سنتی در برابر استارت‌ها موضع‌گیری کند.

همچنین بخوانید:   جزئیات عملیاتی شدن سامانه جامع تجارت

وی بابیان اینکه پس از ابلاغ دستورالعمل بازاریابی آنلاین بیمه توسط بیمه مرکزی، اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی از این رویکرد پیشرو در صنعت بیمه استقبال کرد. به گفته وی، اکنون‌که پیش از بروز مشکل، بیمه مرکزی چارچوب فعالیت استارت‌ها در صنعت بیمه را مشخص کرده، کسب‌وکارهای آنلاین باید دقیقاً تمام مفاد قانون را اجرا کنند.

الفت نسب طرح راه‌اندازی بازارچه‌های اینترنتی بیمه برای نزدیک شدن بازار سنتی و اینترنتی را مطرح کرد و گفت: این شکل از فعالیت‌ها باعث می‌شود کسب‌وکارهای نوین بتوانند بخش سنتی را هم درگیر فرآیندهای جدید کنند و فضایی ایجاد شود که بهترین خدمت دهنده، سهم بازار بیشتری را کسب کند و درنهایت رضایت‌مندی مشتری افزایش یابد.

انتهای خبر/