مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در برنامه تیتر امشب در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی گفت: بخشی از مشکلات تولید همچون مالیات، بیمه، تأمین نقدینگی به‌صورت عام است که بیشتر واحدهای تولیدی درگیر آن هستند. بخشی از مشکلات همچون تأمین فنّاوری روز، بهبود کیفیت، بازاریابی نیز در هرکدام از واحدهای تولید باید به‌صورت جداگانه بررسی و حل‌وفصل شود که بدین منظور ۱۰۰۰ مشاور در سازمان صنایع کوچک استخدام شده تا مشکلات هر واحد را به‌طور جداگانه شناسایی کنند و برای رفع آن راهکارهای مناسب ارائه دهند.

نجفی با بیان اینکه حرکت‌های خوبی در راستای تقویت صنایع کوچک شده گفت: در این راستا بازسازی و نوسازی ۱۷۰۰ واحد صنایع کوچک در دستور کار قرار دارد. همچنین مقرر شده در سال جاری با تأمین سرمایه مناسب از محل تسهیلات اعطایی ۱۰ درصد از صنایع کوچک صادرات گرا شوند. وی در خصوص راهکار رفع مشکل تأمین سرمایه در گردش واحدها تصریح کرد: بانک در این شرایط باید با تمام توان وارد شوند؛ طی جلساتی که با مدیران بانک‌ها داشتیم قرار شد شرایطی ایجاد شود تا روند تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تسریع شود و هر درخواست بیش از یک ماه طول نکشد. وی در خصوص زمان بازپرداخت اقساط تسهیلات گفت: زمان بازپرداخت با توافق با بانک‌ها انجام می‌شود البته در مناطق محروم شرایط خاص و بهتری دارد.

سجاد هاشمی رئیس هیئت‌مدیره شهرک صنعتی عباس‌آباد هم با اشاره به آمار ارائه‌شده مبنی بر ۱۴۰۰ بنگاه مشکل‌دار گفت: آمار واقعی شاید بیشتر از این‌ها باشد. وی در جواب این سؤال که مشکلات بنگاه‌های تولیدی از کجا شروع می‌شود، تأکید کرد: تا بازدید میدانی از بنگاه‌های تولیدی نباشد، مشکل حل نخواهد شد. با بررسی‌های میدانی از بنگاه‌های مشکل‌دار باید از نزدیک با مشکلات شناخت داشته باشیم و آن‌ها را حل کنیم. عمده مشکلات این بنگاه‌ها قوانین ناکارآمد است. هاشمی با ابراز اینکه فضای کار آلوده است، گفت: امروز ۱۸ درصد بهره بانکی می‌دهیم که این مشکلاتی را برای بنگاه‌ها ایجاد کرده است.

سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بنگاه‌های مشکل‌دار بیشتر از ۱۴۰۰ واحد تولیدی است. بخشی از مشکلات درون‌سازمانی و برون‌سازمانی بنگاه‌های تولیدی، مربوط به دولت و بخش دیگر مربوط به مجلس است که با هماهنگی مجلس و دولت باید این مشکلات برطرف شود.

وی معادن در خصوص عملکرد مجلس برای رفع مشکلات تولید گفت: یکی از مشکلات عمده بخش تولید، بحث مالیات بر ارزش‌افزوده است که ۵ سال به‌صورت آزمایشی اجرا و یک سال دیگر هم تمدید شد؛ در طول این مدت نابسامانی‌هایی در بخش تولید به وجود آورد که مقرر شده این موضوع ظرف یکی دو ماه آینده در مجلس تعیین تکلیف شود.

انتهای خبر/ تسنیم