الحمدالله در سایه سیاست‌های اعتدالی دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر تنش‌‌زدایی با غرب و فیصله یافتن پرونده هسته‌ای و تأییدیه‌های پی‌درپی آژانس انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران اگر با آمریکا مشکل‌داریم هیچ نقطه ابهامی در روابط جمهوری اسلامی ایران باتروئیکای اروپایی وجود ندارد و با امضای برجام نباید داشته باشد. با رفع تحریم‌ها و لغو بالمرّه آنها از تاریخ امضاء و اجرایی شدن برجام کلیه مطالبات پولی- مالی – بانکی ما با غرب از جمله فرانسه و آلمان که عضو ۱+ ۵ بودند باید به وضع عادی برگشته باشد و اوضاع عادی شده باشد. آیا شده است؟ پاسخ به پرسش‌های زیر از مراجع نظارتی می‌تواند عادی شدن روابط مالی را به داوری بنشاند.

۱- وام یک میلیارد دلاری ایران به فرانسه در شرکت‌‌های اورودیف (۱) وسورودیف آیا اصل و فرعش بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال تسویه شده است یا نه؟ اگر تسویه شده سند مثبتِ آن کدام است؟۲-چند در صد از سهام این دو شرکت متعلق به ایران است؟ آیا سود سهام حق السهم ایران از فعالیت این دو شرکت از بیش از ۴۰ سال پیش تاکنون وصول و ایصال شده است؟

۳- به موجب تبصره ۳۲ قانون بودجه سال ۱۳۵۳ وبودجه اصلاحی سال ۱۳۵۴ کل کشور مبلغ ۲۰۰/۸۹۷/۳۶ فرانک فرانسه بابت سهم دولت ایران در شرکت اورودیف از شرکت سورودیف تعیین و طبق تصویب نامه شماره ۷۱۹۴۴ مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۵۴ هیئت وزیران وقت از محل اعتبار ردیف ۸۰۱۰۰۰ بودجه کل کشور در سال ۱۳۵۳ پرداخت شده حق السهم ایران از سود شرکت های فوق در طی ۴۶ سال گذشته به چه مبلغ بوده آیا وصول و ایصال گردیده است یا نه؟

همچنین بخوانید:   عجیب‌ترین مشاغل دنیا با درآمد بالا

۴- هر تحریم و هر مانعی که طی این سال‌ها برقرار بوده با امضاء و اجرای برجام علی برکت الله باید لغو گردیده باشد و حقوق صاحبان سهام که در طی این مدت طبق قواعد مالی باید محفوظ بوده و با اجرایی شدن برجام و تائید مراجع صلاحیتدار و بین‌المللی ناظر برجام این حقوق به صاحب سهم مسترد گردد. آیا این حقوق تاکنون که ۲ سال از اجرای برجام می‌گذرد مسترد شده یا نه؟

۵- از فرانسه به آلمان می‌رویم. در قانون بودجه سال ۱۳۵۴ و اصلاحی سال ۱۳۵۳ بیش از ۰۰۰/۰۴۴/۱۶ مارک سرمایه دولت ایران در شرکت DEUTSCH BABCOCK AND WILCOX. AG افزایش یافت و مبلغ افزایش یافته طی تصویب نامه شماره ۸۲۰۶۶ مورخ ۱۸/۱۲/۵۴ هیئت وزیران پرداخت شد از آن تاریخ تاکنون ۴۳ سال می‌‌گذرد و تکلیف سرمایه ما و سود سهام متعلقه از آن تاریخ تاکنون با توجه به رفع کامل تحریم‌های مالی – بانکی از برکت برجام چیست؟ آیا سهم السود متعلقه که قاعدتاً باید به حساب حقوق سهام در صورت‌های مالی شرکت محفوظ بوده باشد در وجه ذینفع پرداخت شده یا نه؟

۶- مخلص کلام: دو نمونه فوق مصداق بارزی از صدها نمونه از روابط مالی و سرمایه گذاری ایران در خارج از کشور بوده که با توجه به توافق برجامی ایران با اروپایی ها هرچند آمریکایی‌ها مخالف آن باشند، باید به صورت عادی درآمده باشد. آیا سازمان سرمایه‌گذاری و کمک های فنی اقتصادی ایران مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی. استیفای حقوق ایران در این شرکت‌ها را در رصد دارد؟ مراجع نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور چطور؟

همچنین بخوانید:   ضرورت تفکیک قراردادهای کار

۷- ختم کلام؛ راقم این سطور هم در مورد معضل نجومی بگیران ارزی و هم در مورد عملکرد مدیریت سهام و سرمایه گذاری های ایران در خارج از کشور در قالب بخشی از کارکرد دو شرکت ایهاک و ایفیک در حوزه مسئولیت سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی اقتصادی ایران را در سال ۹۵ طی ۴ مقاله منتهی به مقاله‌ای با عنوان «۴۳ میلیون یورو ضرر عملکرد دو نجومی بگیر» در رسالت مورخ ۱/۸/۹۵ رونمایی کردم اما اگر از سنگ صدا درآمد از وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت هم صدا درآمد. آن وزیر محترم رفت و وزیر جدید آمد. آیا جا ندارد با پیگیری موضوعات مطروحه پاسخ‌های لازم برای تشحیذ افکار عمومی در مورد شرکت های یاد شده از باب صیانت از بیت‌المال روشنگری شود.

پی نوشت:

۱- اورودیف Eurodif کوتاه شده نام European Gaseous Diffusion- Uranium Enrichment یکی از شرکت های تابع شرکت فرانسوی آروا است و تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم مرکز نیروی هسته‌ای تریکاستن را اداره می کند. در سال ۱۹۷۴ میلادی ایران ۱۰% از سهم این شرکت بین‌المللی را خریداری می کند.

انتهای خبر/