به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، سید کمال سید علی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان البرز با اشاره به تراز مثبت صادراتی کشور و لزوم توسعه صادرات غیرنفتی اظهار داشت: سال ۸۰ حدود ۳.۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم و امسال آمار صادرات ما بالاتر از ۴۵ میلیارد دلار و از سال گذشته هم بیشتر خواهد شد و باید بیشتر روی صادرات غیرنفتی کار کرد. وی افزود باید به ابزار صادرات، زیرساخت‌ها و امکاناتی که در کشور وجود دارد توجه شود چرا که صادرات؛ موتور محرکه اقتصاد کلان است و بدون آن نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد و از رکود خارج شد.

سید علی اظهار داشت: در خصوص صادرات باید دید دنیا چکار کرده است؛ بعد از جنگ جهانی شاهد شکل‌گیری موسسه‌های بیمه اعتباری دنیا بوده‌ایم به‌نحوی‌که تا امروز ۱۰۳ کشور در دنیا موسسه بیمه اعتباری ایجاد کرده‌اند. دولت امروز زیرساخت‌های صادرات را در کشور ایجاد کرده و علاوه برافزایش سرمایه صندوق؛ کاهش نرخ کارمزد تا ۷۰ درصد صورت گرفته تا جایی که بیمه‌نامه‌ها ۹ برابر شده است.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به صادرکنندگان افزود: در دولت نرخ سود تسهیلات صادرکنندگان به ۳.۵ درصد ارزی تقلیل پیداکرده است و این خود حمایت از صادرکنندگان بشمار می‌رود. فرهنگ بیمه‌ای باید به نحوی گسترش پیدا کند که صادرکننده با بیمه صادراتی کار کند؛ این صندوق هم‌اکنون ۹۹ درصد ارزش کالای صادراتی را تضمین می‌کند.

سید علی با اشاره به دیگر خدماتی که صندوق ضمانت صادرات ایران ارائه می‌دهد عنوان کرد: امروز بر اساس اسم و مشخصات خریداران اطلاعات کامل مشتری، ترنول مالی و… در اختیار صادرکننده قرار می‌گیرد و سقف اعتباری را نیز مشخص می‌کنیم تا اگر بدون اسناد وصولی صادرات صورت می‌گیرد این اقدام در چهارچوب سقف اعتباری خریداران خارجی و پوشش بیمه‌ای صندوق صادرات صورت گیرد.

همچنین بخوانید:   استارتاپ‌ های IT برای ورود به بورس ملزم به اخذ مجوز هستند

انتهای خبر/