اتحادیه اروپا و ژاپن برای ایجاد یک پیمان تجارت آزاد به توافق اصولی رسیده‌اند. به این ترتیب این دو اقتصاد بزرگ جهان می توانند با حذف تعرفه‌‌های تجاری به صادرات و واردات بپردازند.

هنوز جزئیات دقیق این توافق اولیه مشخص نشده و برای دستیابی به توافقی اجرایی به زمان بیشتری نیاز است. صادرات محصولات کشاورزی اروپایی به ژاپن و صادرات خودروهای ژاپنی به اروپا از مهمترین بخش‌های این توافق هستند.

این توافق اصولی بین شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و دونالد توسک، رئیس کمیسیون اروپا در بروکسل به امضا رسید. هر دو طرف آن را یک حرکت مهم برای گسترش روابط تجاری طرفین دانسته‌اند. این توافق همزمان با مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و مدت کمی پس از آن به تایید رسیده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با امضای یک فرمان اجرایی این کشور را از پیمان تجاری اقیانوس آرام خارج کرد.

سرمایه‌گذاری، تعرفه روی کالاهای وارداتی اعم از مواد غذایی، خودرو و محصولات کشاورزی از مهم‌ترین اختلافات میان طرفین است. آقای توسک گفت که این توافق نشانه تعهد اروپا به گسترش تجارت جهانی است: “ما موفق شدیم. ما مذاکرات تجاری بین اروپا و ژاپن را به ثمر رساندیم. حال اروپا در سطح جهانی مشارکت بیشتری دارد.” ژاپن با جمعیتی برابر ۱۲۷ میلیون نفر سومین اقتصاد بزرگ جهان است. این کشور همچنین هفتمین بازار صادارات اروپا به شمار می‌رود.

انتهای خبر/