محمد رسول کاظمی، مدیر پیام‌رسان بومی آی گپ، در پیگیری اجرایی شدن حمایت‌های دولتی از پیام‌رسان‌های بومی در پاسخ به اینکه آیا تسهیلات ۵ میلیارد تومانی ویژه پیام‌رسان‌ها را دریافت کرده‌اید،‌ اظهار داشت: نتوانسته‌ایم این تسهیلات را دریافت کنیم؛ زیرا سود ۸ درصدی و نیاز به ضامن معتبر برای امضای سفته‌ها دارد.

تسهیلات با سود ۸ درصد به درد ساخت‌وساز می‌خورد نه پیام‌رسان

کاظمی توضیح داد: ۵ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۸ درصد با بازپرداخت ۳ ساله، به معنی پرداخت ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در سه سال است که مطمئناً هیچ پیام‌رسانی نمی‌تواند به این میزان سوددهی در مدت تعیین‌شده برسد و اگر کسی این تسهیلات را بگیرد نمی‌تواند به زخم پیام‌رسان بزند و باید کارهای دیگری مانند ساخت‌وساز انجام دهد تا حداقل سود را تضمین کند.

مدیر این پیام‌رسان بومی ادامه داد: همچنین اگرچه ضمانت این تسهیلات از وثایق ملکی به سفته تسهیل شده اما باید شرکت معتبر دیگری غیر از همان پیام‌رسان سفته‌ها را امضاء کند که هیچ شرکتی برای یک پیام‌رسان داخلی ۵ میلیارد تومان سفته را ضمانت نمی‌کند. وی تأکید کرد:‌ بنابراین اگرچه شرایط تسهیلات ویژه پیام‌رسان‌ها نسبت به تسهیلات عادی تسهیل شده اما این شرایط هم هنوز برای پیام‌رسان‌ها سخت است.

گفتند تخفیف یک سومی پهنای باند پیام‌رسان‌های داخلی اعمال‌شده اما برخی شرکت‌های اینترنتی حتی IP پیام‌رسان ما را اشتباه زده بودند

به گزارش فارس، کاظمی در پاسخ به این سؤال که آیا تخفیف یک سومی پهنای باند برای پیام‌رسان‌های داخلی برای شما عملی شده‌، گفت: اگرچه در پیگیری‌های ما، اعلام می‌شود که این تخفیف اجرایی شده اما در عمل فقط اپراتورهای موبایل در پیگیری‌های ما جوابگو بودند و از بین شرکت‌های اینترنتی برخی حتی IP پیام‌رسان ما را اشتباه زده بودند یا اصلاً نزده‌اند یا اطلاع‌رسانی نکرده‌اند. وی ادامه داد: بنابراین به ما گفته‌شده که تخفیف توسط اپراتورهای اینترنتی اعمال‌شده و درحالی‌که موارد نقضی دیده‌ایم مرجعی برای پیگیری نداریم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا وعده تخصیص فضای رایگان در دیتاسنتر عملی شده، گفت: به هر یک شرکت‌ها ۳ رک در دیتاسنتر برج میلاد تخصیص داده‌شده است که کرایه هر رک ۳.۵ میلیون تومان است و درمجموع ۱۰.۵ میلیون تومان در ماه از این بابت به پیام‌رسان‌های داخلی کمک شده است. به گفته وی، هر یک از این رک‌ها باید با ۲ تا ۳ میلیارد تومان تجهیزات سرور مجهز شوند. کاظمی با اشاره به دیگر بندهای مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، گفت: اگرچه طبق این مصوبه برای سازما‌ن‌های مختلفی نقش حمایتی در نظر گرفته‌شده است اما دیگر سازمان‌ها تاکنون هیچ کاری در حمایت از پیام‌رسان‌های بومی نکرده‌اند و حداقل وزارت ارتباطات جلوتر از دیگر سازمان‌ها است.

به گفته وی، در این مصوبه برای ایجاد مزیت رقابتی برای پیام‌رسان داخلی نسبت به خارجی، بر ارائه خدماتی ازجمله پرداخت داخلی تأکید شده که مورد تقاضای جدی دیگر پیام‌رسان‌هاست و تاکنون بر زمین‌مانده است. وی ادامه داد: البته متقاضی این مجوزها نیستیم؛ زیرا معتقدیم پیام‌رسان‌های داخلی ازجمله ما فعلاً آن‌قدر اشکال‌دارند که اول باید اشکالات زیرساختی را برطرف کنند. مردم در پیام‌رسان‌های بومی به امکانات پایه نیاز دارند و تلگرام درحالی‌که هیچ‌یک از امکانات پرداخت بانکی یا تماس صوتی را ندارد مورد اقبال کاربران است و درنتیجه این امکانات باعث جذب مخاطب نمی‌شوند.

انتهای خبر/

نظر شما چیست؟
۰
۰