مهدی مهرپور (مؤلف کتاب ایران بدون نفت و بایسته‌های اقتصاد مقاومتی): متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان‌پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلندمدت می‌خواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکان‌پذیر نیست. اکنون ۳۵ درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه ۹۸ نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش‌بینی به برجام، امروز ۳۵ درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است. جالب است بدانید سهم نفت در بودجه کشور در سال ۹۵، حدود ۲۵ درصد بود، یعنی ۱۰ درصد کمتر؛ یعنی کشور به دلیل خوش‌بینی به برجام و تعاملات سیاسی، سهم نفت را در بودجه پررنگ‌تر کرد که از همان ابتدا هم اشتباه بود. قول می‌دهم اگر برجام نبود سهم ۳۵ درصدی وابستگی بودجه به نفت، امروز کمتر از ۱۰ درصد بود. 

در کتاب “ایران بدون نفت،‌ بایسته‌های اقتصاد مقاومتی” که در سال ۹۲ بعد از تحریم‌های ۹۱-۹۰ با کمک ۶۰ اقتصاددان برجسته تدوین و جمع‌آوری کردم، کاملاً این روزها پیش‌بینی‌شده بود. جالب است یکی از فصول کتاب هم این بود که اگر از فردا نتوانیم یک قطره نفت بفروشیم چه اتفاقی در اقتصاد ایران رخ خواهد داد و دولت وقت چه باید بکند؟ اما دوستان دولتی کتاب را حتی یک‌بار هم حتی از رو هم نخواندند. آنچه مشخص است اینکه اگر دولت جناب روحانی که در سال ۹۲ مستقر شد حداقل به توصیه اقتصاددانان دلسوز و غیرسیاسی عمل می‌کرد اقتصاد ایران امروز به این وضع نمی‌افتاد. 

در شرایط فعلی باید با اصلاح ساختارهای ناسالم اقتصادی زمینه را برای تولید داخلی فراهم کنیم. باید اصلاح نسبی قیمت‌ها به‌عنوان اقدامی که درگذشته آغاز اما ابتر مانده در دستور کار دولت قرار گیرد و دولتمردان مانع از ادامه این کار نشوند. تغییر در نرخ و پایه‌های مالیاتی یکی از راه‌های جایگزین برای درآمدهای مالیاتی است. این را باید توجه داشت دولت در شرایط کنونی نباید از تولیدکنندگان و حقوق‌بگیران مالیات مضاعف بگیرد بلکه با افزایش و اضافه کردن پایه‌های مالیاتی،‌ کار را دنبال کند. جالب است بدانید فقط با اجرای طرح جامع مالیاتی،‌درآمد مالیاتی کشور که اکنون حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است به دو برابر یعنی ۲۸۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که دولت بااینکه این را می‌داند،‌اما طرح را اجرا نمی‌کند!  

ایران بدون نفت قطعاً امکان‌پذیر است. ایران درگذشته نفتی در اختیار نداشته، حتی بعد از ملی شدن نفت یا با تحریم مواجه بود و یا پول فروش نفت وارد کشور نمی‌شد اما به دلیل رواج کسب‌وکارهای خرد و سهولت در فعالیت‌های اقتصادی و نبود قوانین دست و پاگیر اقتصاد ایران درون‌زاتر بوده و تولیدات و فعالیت‌های اقتصادی در داخل کشور کمتر تحت تأثیر درآمدهای ارزی قرار داشتند.

انتهای پیام/