به گزارش آژانس کسب‌وکار هورموند، هر چه شاخص رتبه‌بندی کشورها بر اساس کمک ساختار قضایی آن‌ها به پول‌شویی و همچنین کمک به افراد برای دور نگه‌داشتن ثروت‌های نامشروع سرمایه‌داران خارجی از تعقیب قضایی کشورهای متبوع، بالاتر باشد، دولت‌ها فاسدتر هستند.

سوئیس خاستگاه بهشت‌های مالیاتی جهان است و یکی از بزرگ‌ترین مراکز مالی در جهان محسوب می‌شوند. سوئیس همچنین بزرگ‌ترین ساختار محرمانه قضایی را دارد. سوئیس اطلاعات مالی اشخاص را با کشورهای پیشرفته درصورتی‌که مجبور شود مبادله می‌کند اما به شهروندان ثروتمند کشورهای فقیر فرصت دور زدن و فرار مالیاتی را می‌دهد.

این عوامل در کنار اقدامات خصمانه افشاگران مالی در کشورها نشان می‌دهد که چگونه سوئیس همچنان یکی از مخفیانه‌ترین و محرمانه‌ترین ساختارهای قضایی را در جهان دارد.

به نقل از راشاتودی، گروه Tax Justice Network (گروه Tax Justice Network ائتلافی از کارشناسان و متخصصان برای بررسی فرارهای مالیاتی و رقابت‌های مالیاتی تشکیل‌شده و در انگلیس قرار دارد.) در گزارش شاخص‌های پنهان مالی سال ۲۰۱۸ خود اعلام کرد: سوئیس فاسدترین کشور جهان از نظر ساختار مالی است و پس از این کشور، آمریکا و جزایر کایمن قرار دارند.

این گروه شاخص رتبه‌بندی کشورها بر اساس کمک ساختار قضایی آن‌ها به پول‌شویی و همچنین کمک به افراد برای دور نگه‌داشتن ثروت‌های نامشروع سرمایه‌داران خارجی از تعقیب قضایی کشورهای متبوع را تعریف کرده است. هر چقدر عدد شاخص کشورها بالاتر باشد، دولت آن‌ها فاسدتر است و بر همین اساس، دولت سوئیس و آمریکا هم‌اکنون با شاخص­های فساد ۷۶ و ۶۰  فاسدترین کشورهای جهان هستند.

بر اساس گزارشی که منتشر شده است،  شاخص فساد آمریکا باز هم در حال افزایش است. یکی از اصلی‌ترین دلایل فساد در دولت آمریکا جذب ثروت‌های نامشروع دیگر کشورها است. در سال ۲۰۱۳ رتبه آمریکا در این زمینه ششم بود و در سال ۲۰۱۵ به رتبه دوم رسید.

همچنین بخوانید:   تحلیل رویترز از کمپین‌ های تحریم خرید کالا

در این گزارش آمده است آمریکا شرایط بسیار متنوعی را برای اتباع دیگر کشورها در راستای انتقال ثروت‌های نامشروع آن‌ها به آمریکا هم در سطح فدرال و هم در حوزه شخصی آن‌ها فراهم کرده است.

گزارش گروه Tax Justice Network می‌افزاید: مشوق‌ها و شرایط قضایی محرمانه‌ای که آمریکا برای اتباع ثروتمند دیگر کشورها در راستای جذب ثروت‌های نامشروع آن‌ها فراهم کرده است، به شهروندان کشورهای خارجی آسیب جدی وارد کرده است چراکه سرمایه‌داران آن‌ها به آمریکا به‌عنوان پناهگاه ثروت‌های نامشروع خود نگاه می‌کنند.

جزایر کایمن، هنگ‌کنگ، سنگاپور، لوکزامبورگ، آلمان و امارات از دیگر کشورهای با بالاترین میزان فساد اداری در جهان برآورد شده‌اند.

انتهای خبر/