فریال مستوفی امروز در بیست و پنجمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه قوانین سرمایه‌گذاری در کشور ما خوب است، گفت: برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور باید امنیت ایجاد شود. رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری با بیان اینکه سرمایه‌گذار خارجی علاقه‌ای ندارد با بخش دولتی فعالیت داشته باشد، گفت: در راستای جذب سرمایه‌گذار خارجی باید بخش خصوصی تقویت شود. وی با بیان اینکه بخش خصوصی داخلی ما امنیت ندارد، اظهار داشت: به تبع، سرمایه‌گذار خارجی هم با چنین شرایطی جذب نمی‌شود. مشوق‌های ما معمولاً روی کاغذ انجام می‌شود و در حقیقت مشوقی در جذب سرمایه‌گذار نداریم.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار بیان می‌شود که ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری در سال ۹۵ صورت گرفته است، گفت: واقعیت این است که از این رقم فقط یک و نیم میلیارد دلار عملیاتی شده است.

مستوفی بیان داشت: آیا درست است که در حال دادن ارقام غلط باشیم، یکبار و برای همیشه باید اقتصاد به دست بخش خصوصی داده شود. وی با اشاره به دولت چین در جذب سرمایه‌گذار خارجی و ایجاد امنیت برای سرمایه‌گذار گفت: وقتی چنین اتفاقی در چین افتاد، سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذار خارجی در این کشور صورت گرفت.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه باید امنیت برای سرمایه‌گذار فراهم شود، گفت: ایرانی‌های خارج از کشور بیش از ۲ تریلیون دلار سرمایه در خارج از ایران دارند، ولی به دلیل اینکه امنیت سرمایه‌گذاری در کشور ندارند، سرمایه‌های خود را به ایران نمی‌آورند. پس لازم است دولت امنیت سرمایه‌گذار را فراهم کند.

همچنین بخوانید:   افتتاح کلینیک پذیرش بورس اوراق بهادار تهران

فرهاد فزونی دیگر عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در این جلسه با اشاره به اینکه اقتصاد ما دچار بیماری هلندی شده است، گفت: من امیدوارم مسائل سیاسی و دست زدن برای رشد اقتصادی که ۶۵ درصد آن به صنعت نفت وابسته است، باعث شود چشمانمان را بر این بیماری ببنیدیم.

در ادامه، شریف‌نسب عضو دیگر هیأت نمایندگان اتاق تهران بیان داشت: علت خروج سرمایه‌گذاران خارجی از کشور باید آسیب‌شناسی شود، چرا که شاهد خروج برخی سرمایه‌گذاران از جمله تایلندی‌ها از پتروشیمی مهر بوده‌ایم.

علی سنگینیان عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران هم بیان داشت: تا وقتی نهادهای مالی خارجی در کشور وجود نداشته باشد،‌ نباید از جذب سرمایه‌گذار خارجی صحبت کنیم. یکی از مشکلات ما این است که هیچ مدیر خارجی در هیچ بخشی از صنعت استفاده نمی‌کنیم، در حالی که باید این مسئله تغییر کند.

انتهای خبر/ نسیم