دکتر عباس کبریایی زاده با اشاره به بازدید رئیس‌جمهوری از یک شرکت داروسازی در ایام نوروز، به وضعیت صنعت داروسازی کشور اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهوری سال ۹۷ را با بازدید از شرکت داروسازی تهران شیمی و همچنین ملاقات با تعدادی از مدیران کشور آغاز کردند. این اقدام شایسته را به فال نیک می‌گیریم و آرزو می‌کنیم سال ۱۳۹۷، سال برون‌رفت از مشکلات و موانعی باشد که در پیش روی صنعت داروسازی کشور قرار دارد.

آینده صنعت دارو با واقعیت‌های موجود همخوانی ندارد

وی افزود: فرمایشات رئیس‌جمهوری در این بازدید گواه بر این است که تصورشان این است که صنعت داروسازی ایران صنعتی است سود ده و روان و در تمام زمینه‌های مالی و عملیاتی دارای کارآمدی مطلوب است و تنها باید با ارتقاء توانمندی‌های کیفی، خود را به استانداردهای جهانی رسانده و به تسخیر بازارهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای بیاندیشد. این در حالی است که این صنعت ملی در روزهای احتضار خود به سر می‌برد. انتظار می‌رفت رئیس‌جمهوری در بازدید از یکی از شرکت‌های داروسازی کشور گزارشی از مراجع مستقل و نه مراجع دولتی از وضعیت صنعت داروسازی کشور دریافت می‌نمود تا اظهارنظرشان در مورد این صنعت و آینده پیشروی آن با واقعیت‌های موجود همخوانی بیشتری داشته باشد.

کبریایی زاده تأکید کرد: مشکل اول صنعت داروسازی کشور در حال حاضر رقابت با رقبای خارجی در بیرون از مرزها نیست، بلکه در درون مرزها نهفته است. آنچه صنعت ما را ناتوان برای رقابت در بازارهای جهانی و منطقه‌ای کرده است، ریشه در ساختار و روش مدیریت دارد.

وی افزود: دیوان‌سالاری دولت یکی از مهم‌ترین موانع رشد و توسعه کشور است. اگر ژاپن توسعه‌گراست، حجم دولت در این کشور نزدیک به ۶ برابر کمتر از ایران است، درحالی‌که جمعیت ژاپن یک و نیم برابر ایران است. این در حالی است که چنانچه تعداد شاغلین در شرکت‌ها و نهادهای عمومی وابسته به دولت نیز به این آمار اضافه شود عمق فاجعه بیشتر خواهد شد.

مشکلاتی که دولت به صنعت دارو تحمیل می‌کند

کبریایی زاده با مخاطب قرار دادن رئیس‌جمهوری، ادامه داد: صاحبان صنعت انتظار دارند در سال ۱۳۹۷ که سال «حمایت از کالای ایرانی» است از زبان رئیس‌جمهوری بشنوند که شما این دیوان را درهم خواهید شکست و فساد را در نهادهای دولتی کاهش خواهید داد. جناب رئیس‌جمهوری باور کنید در هیچ کشوری فساد در بخش خصوصی و تجارت مردمی اگر هم وجود داشته باشد، نهادینه نمی‌شود. در اقتصاد متمرکز و دیوانی دولت است که فساد و رانت نهادینه و نابودکننده یک کشور و ملت می‌شود.

وی گفت: صنعت داروسازی ما مواجه با سخت‌ترین شرایطی است که بخش عمده‌ای از آن از سوی دولت تحمیل‌شده است. دولت آگاه است که صنعت داروسازی مکلف به پرداخت مالیات ارزش‌افزوده بابت اجزای دارو است، لکن اجازه دریافت آن را ندارد، دولت آگاه است که وصول مطالبات در صنعت داروسازی که در کمتر از یک دهه قبل حدود ۶۰ تا ۸۰ روز بود در پایان سال ۱۳۹۶ به بیش از ۳۶۰ روز و در برخی از شرکت‌ها به بیش از ۴۰۰ روز رسیده است.

کبریایی زاده افزود: صاحبان صنعت انتظار داشتند رئیس‌جمهوری دستورات عاجل و مؤثر برای حل مشکلات صنعت رو به احتضار صادر نماید نه اینکه انتظاراتی به دور از واقعیت‌های حاکم بر این صنعت را که بیشتر رویکردی شعاری دارد مطرح کند. شایسته است ایشان آگاه باشند که هزینه‌های مالی صنعت داروسازی در ایران که در یک دهه قبل کمتر از ۳ درصد بوده است امروز به بیش از ۱۵ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: بسیاری از صورت‌های مالی که از سوی شرکت‌های داروسازی دولتی و عمومی ارائه می‌شود فاقد شفافیت لازم بوده و چنانچه از حمایت‌های نهاد مربوطه برخوردار نباشند، ورشکسته‌اند. رئیس‌جمهوری، آگاه باشند صنعت داروسازی ما در حال رقابت با شرکت‌های چینی و هندی است که هیچ‌کدام از آن‌ها مشکلات دیوان‌سالاری دولت، هزینه‌های ملی کمرشکن، فساد اداری، دوره بازپرداخت مطالبات ۴۰۰ روزه، مالیات بر ارزش‌افزوده به کالایی که دولت خریدار آن است و… را ندارند.

سهم صنعت دارو در ارتقای شاخصی‌های سلامت

کبریایی زاده با مخاطب قرار دادن رئیس‌جمهوری، گفت: صنعت داروسازی در ایران صنعتی بوده است که وابستگی به واردات دارو که در پیش از انقلاب ۷۵ الی ۸۰ درصد بوده است را در دوران جنگ تحمیلی به کمتر از ۲۰ درصد و هم‌اکنون به کمتر از ۳ درصد رسانده است. این صنعت که دارای پشتوانه علمی، فن‌آوری و خودباوری ملی است یکی از مهم‌ترین ارکان بهبود و ارتقای شاخص‌های سلامت در ایران بوده است. بهبود شاخص‌های ایران در بیماری‌های عفونی و واگیر (پنومونی، سل و…)، بیماری‌های قلب و عروق، دیابت، پیوند اعضا و…، در تمام این موارد نقش داروهای تولید داخل بی‌بدیل و مثال زدنی در تمام نشست‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO) بوده و هست. این در حالی است که طی سال‌های گذشته همواره دولت‌ها ازجمله دولت فعلی بخش عمده یارانه‌ها را متوجه داروهای وارداتی نموده‌اند و به بهانه کاهش پرداخت از جیب مردم حمایت‌های یارانه‌ای را متوجه داروهای وارداتی کرده است.

وی افزود: تأثیر ارتقای شاخص‌های سلامت و افزایش طول عمر ایرانیان و هزینه- فایده ناشی از محصولات صنعت داروسازی داخلی با داروهای وارداتی قابل قیاس نبوده و تأثیر صنایع داخلی در افزایش طول عمر ایرانیان و امید به زندگی امری انکارناپذیر و قابل‌توجه بوده است.

اختلاف قیمت داروی ایرانی و خارجی

کبریایی زاده گفت: اختلاف قیمت یک واحد داروی ایرانی با یک داروی وارداتی از هند یا کشورهای مشابه که وارد ایران شده و از تمام مزایای کشورش (ازجمله پول ارزان برای تولید، حمایت‌های مالیاتی، حمایت‌های صادراتی و…) برخوردار بوده حداقل ۳۰۰ درصد است. به عبارتی یک داروی ایرانی حداقل ۳ برابر از داروی ژنریک وارداتی ارزان‌تر به دست مردم رسیده است و این مرهون مدیریت علمی و فن آورانه صاحبان این صنعت بوده است. چنانچه این مقایسه را با یک داروی اروپایی و آمریکایی انجام دهیم، اختلاف به بیش از ۵۰۰ تا ۱۴۰۰ درصد می‌رسد.

وی افزود: چنانچه ۹۷ درصد دارویی که توسط صنایع داخلی تولید می‌شود را دولت ناچار بود وارد کند، باید ۳ تا ۵ برابر آنچه امروز بابت دارو پرداخت می‌کند، می‌پرداخت. به‌علاوه اینکه اطمینانی وجود ندارد که کیفیت داروهای وارداتی از این منابع متفرقه آسیایی و اروپای شرقی قابل‌اتکا باشد. صنعت داروسازی در ایران ازنظر وسعت فن‌آوری ازجمله کشورهای پیشرو در دنیا است. توان تولید مواد اولیه دارویی، صنعت بیوتکنولوژی پیشرفته، صنعت واکسن‌سازی با قدمت بیش از ۸۰ سال و…، از ویژگی‌های صنعت دارویی کشور است.

انتظار صنعت دارو از رئیس‌جمهوری

کبریایی زاده گفت: انتظار می‌رفت در آغاز سال «حمایت از کالای ایرانی»، رئیس‌جمهوری خطاب به صاحبان صنعت داروسازی کشور، می‌گفت که مشکلات شمارا موردتحقیق قرار داده‌ام، آگاهم که شما برای حفظ حیات خود و حفظ توان تولید خود باید هزینه‌های مالی‌تان کاهش یابد. قیمت‌گذاری کالاهای شما منصفانه باشد و من قول می‌دهم کمیسیون قیمت‌گذاری دارو را که دو سال است تعطیل‌شده، فعال و اجازه دهم حداقل داروهای شما زیان ندهد. برای توسعه این صنعت ملی که پشتوانه عظیم امنیتی برای کشور است حمایت‌های تسهیلاتی (ریالی و ارزی) قائل شوم. وقتی به‌عنوان دولت و از طریق بیمارستان‌های دولتی بدهی معوقه بیش از یک سال به شما دارم مطالبات مالیاتی را به تأخیر می‌اندازم و یا اینکه دستور می‌دهم، تهاتر کنند.

رئیس مرکز تحقیقات اقتصاد و مدیریت داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: آقای روحانی باید بدانند که بیش از ۷۰ درصد داروهای تولیدی را سازمان‌های بیمه‌گر و بیمارستان‌های دولتی خرید می‌کنند و چنانچه دولت منابع داروها را به‌موقع پرداخت نکند، تأخیر پرداخت بیمه‌ها در درجه اول شرکت‌های تولیدی را با مشکل مواجه خواهد کرد؛ بنابراین، سازمان مدیریت مطالبات بخش دارویی بیمه‌ها را در اولویت قرار دهد.

کبریایی زاده گفت: در طول سال ۹۶ به‌رغم آنکه سال اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی بود بسیاری از شرکت‌های داروسازی ناچار به تعدیل نیرو شدند و نه‌تنها اشتغال‌زایی نداشتیم بلکه ریزش نیرو اتفاق افتاد. ریزش نیرو از صنعتی همانند صنعت داروسازی که نیروی انسانی آن سرمایه ارزشمند آن است خسارت دوچندان برای آن صنعت و کشور است.

وی با مخاطب قرار دادن رئیس‌جمهوری، بر انتظار دست‌اندرکاران تولید دارو در کشور از آقای روحانی اشاره کرد و افزود: انتظار تولیدکنندگان دارو از رئیس‌جمهوری، این است که با توجه به موانع و مشکلات داخلی و مشکلاتی که کشور با دیگر کشورها دارد، دستور دهد به ازای هر یک‌میلیون دلار صادرات دارو، سه برابر آن تسهیلات ریالی و ارزی ارزان بدهند تا بتوانند با توسعه صادرات، فشارهای مالی که در داخل تحمیل می‌شود را کمتر کنید.

کبریایی زاده در ادامه به انتظارات دست‌اندرکاران تولید دارو در کشور از آقای روحانی اشاره کرد و گفت: بیشترین تولیدات دانش‌بنیان در حوزه داروسازی اتفاق می‌افتد که افتخار بزرگی برای کشور است. از همین رو، انتظار می‌رود حمایت‌های یارانه‌ای را که تا دیروز به شرکت‌های خارجی و وارداتی می‌دادیم به شرکت‌های داخلی تخصیص دهند.

وی افزود: انتظار صنعت داروسازی از آقای روحانی این است که به این نکته واقف باشند که صنعت داروسازی که ۹۷ درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند، فقط ۷۷۰ میلیون دلار ارزبری دارد و آن ۳ درصدی که واردات می‌شود بیش از یک میلیارد دلار ارزبری دارد. لذا، اجازه ندهند با بهانه‌های کلی نظیر کیفیت قابل‌رقابت جهانی و… زمینه برای واردات فراهم شود.

کبریایی زاده با عنوان این مطلب که برای تولید یک مولکول دارویی در ایران باید مراحل سخت و طولانی اخذ مجوز از وزارت بهداشت را طی نماید، ادامه داد: انتظار صنعت داروسازی از آقای روحانی این است که اجازه ندهند دارویی که از وزارت بهداشت مجوز تولید و عرضه دریافت کرده است مورد تخریب و هجمه قرار گیرد. وی گفت: انتظار صنعت داروسازی از رئیس‌جمهوری، این است که اجازه ندهد با کلمات و عبارات کلی و غیر مستند، اعتبار و جایگاه این صنعت ملی مخدوش و مورد هجمه قرار گیرد.

کبریایی زاده تأکید کرد: وقتی سازمان غذا و دارو کیفیت دارویی را مطابق با استانداردهای بین‌المللی موردسنجش و تائید قرار داده است هیچ‌کدام از مدیران اجازه ندارند بلندگوی شرکت‌های خارجی شده و با طرح موضوعاتی غیر مستند در رسانه‌ها اعتبار صنعت ملی را مورد خدشه قرار دهند. آن‌ها وظیفه‌دارند چنانچه گزارشی در خصوص کیفیت دارویی دریافت می‌کنند مطابق رویه‌ها و مقررات بین‌المللی در آزمایشگاه‌های فنی خود گزارش واصله را مورد رسیدگی قرار داده و تصمیم اتخاذ کنند و هیچ تفاوتی بین یک داروی ایرانی با خارجی قائل نشوند.

به گزارش قدس آنلاین، رئیس مرکز تحقیقات اقتصاد و مدیریت داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: اگر صنعت داروسازی تاکنون نتوانسته تأییدیه های بین‌المللی نظیر FDA، EMEA و… را بگیرید بخش عمده‌ای از آن به دلیل روابط مخدوش بین‌الملل است و بخش دیگر آن متوجه عوامل داخلی ازجمله ساختار سرمایه در این صنعت است.

بازار مکاره واردات مکمل‌ها

کبریایی زاده با طرح این موضوع که بیش از ۶۰ درصد صنعت دارو به‌وسیله نهادهای عمومی اداره می‌شود که ساختار آن‌ها بهره‌وری و کارآمدی لازم برای حضور در بازارهای جهانی را ندارد، افزود: درحالی‌که صنعت داروسازی ایران توان تولید تمام مکمل‌های رژیمی- غذایی موردنیاز جامعه را دارد، بازار مکاره واردات این محصولات عرصه را بر این صنعت ملی تنگ کرده است. لذا، انتظار می‌رود، رئیس‌جمهوری اجازه ندهد واردات این محصولات از کشورهایی که هرگز دوست ما نبوده‌اند بانام‌ها و برندهای جعلی به صنعت ملی کشور آسیب برساند.

وی در پایان اظهار داشت: صنعت داروسازی همانند بسیاری از صنایع دیگر بازگشت سرمایه مطلوبی ندارد. سود ناشی از سرمایه‌گذاری در این صنعت از بهره بانکی پایین‌تر است. لذا، می‌بایست با اصلاح ساختار قیمت‌گذاری، قرار دادن بازار مالی در اختیار صنعت، پرهیز از سپردن بازار کشور به شرکت‌هایی که هیچ مزیت کیفیتی نسبت به تولید داخل ندارند و…، میدان تجارت را برای سرمایه‌گذاری در ایران پرسود و جذاب کنند.

انتهای خبر/