علی‌اکبر مهرفرد امروز در آیین آغاز به کار معاملات آتی زعفران در بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ در کشور ما ۳۳۶ تن زعفران تولید شد که از این میزان ۲۳۶ تن آن صادر شده است و جالب اینجا است که ما زعفران را بیشتر به‌عنوان خوراک استفاده می‌‌کنیم، درحالی‌که در دنیا در بحث تولید دارو و فرآورده‌های دیگر از آن استفاده می‌کنند. ۱۰۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت زعفران قرار دارد، گفت:‌ عملکرد در هکتار برای زعفران ۳.۳ کیلوگرم است که پیش‌بینی کرده‌اند، در درازمدت آن را به ۸ کیلوگرم برسانند.

وی به این نکته هم اشاره کرد که کارهای زیادی در تکنولوژی خوش کردن زعفران داریم که روش‌های انجمادی و بسته‌بندی تحت خلأ از به‌روزترین آن‌ها است و هم‌اکنون ۲۰۵ کارگاه در کشور برای فرآوری زعفران فعالیت می‌کنند که ۲۰ کارگاه دیگر در دست‌ساخت است. وی متنوع سازی استحصالات زعفران را از دیگر مسائل مهم در این حوزه دانست و گفت: سافرانول (روغن زعفران) یکی از داروهایی است که در درمان بیماری آلزایمر بی‌نظیر است و ما ازاین‌دست داروهای مفید که مشتق از زعفران است کم نداریم. همچنین ثبت نشان جغرافیایی و ثبت ژنتیکی از دیگر کارهایی است که باید انجام شود.

مهرفرد تصریح کرد: ما در تجارت زعفران دو چالش مهم داریم، یکی اینکه کشاورزان خرد هستند، نقدینگی کافی ندارند و محصولی را که استحصال کرده‌اند می‌خواهند فوری و نقدی بفروشند؛ یعنی در یک دوره دوماهه می‌خواهند ۳۳۶ تن زعفران بفروشند که در منطقه خشک با محرومیت به دلیل عرضه زیاد درنهایت باید ضرر هم بدهند درنتیجه وزارت جهاد کشاورزی هم مجبور است تا در این میان وارد شود. در سال ۹۶ سازمان تعاون روستایی وارد عمل شد و ۶۷ تن زعفران را از کشاورزان خریداری کرد تا قیمت را در حاشیه امن نگه دارد.

وی همچنین رقابت منفی صادرکنندگان ایرانی در خارج از کشور را یکی دیگر از چالش‌های پیش‌رو دانست و گفت: این صادرکنندگان همه روی دست هم می‌زنند و قیمت زعفران را پایین می‌آورند. به‌گونه‌ای که برخی مشتریان خارجی کارگزار می‌گیرند و از کشاورزان محصول را مستقیم می‌خرند، اما باید پرسید آیا ما امروز می‌توانیم از یک کشور اروپایی همچون آلمان به‌طور مستقیم از کشاورزانش محصول خرید کنیم. معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی راه‌اندازی بورس معاملات نقدی زعفران و اکنون بورس معاملات آتی را گامی مثبت در حوزه زعفران برشمرد و افزود: باید بورس بین‌المللی را هم راه بیندازیم تا مرجعی راه‌ گشا باشد.

انتهای خبر/